STEM онлайн. Віртуальні лабораторії

Онлайнові сервіси. STEM-навчання сьогодні неможливе без комп’ютерного моделювання. Комп’ютерні моделі використовують з метою моделювання тих явищ та процесів, які неможливо або небезпечно відтворювати в умовах школи (наприклад, розділи ядерної, молекулярної фізики), вивчення властивостей ідеальних моделей (ідеальний газ, електричне поле, електронний газ), моделювання класичних дослідів з фізики (досліди Йоффе – Міллікена, Перрена, Кулона, Мандельштама, Папалексі), вивчення багатьох розділів хімії тощо.

1. Одним із найбільш популярних у світі Інтернет-ресурсом з потужною бібліотекою інтерактивних моделей є сайт «Інтерактивні симуляції» Phet (Physics Education Technology, http://phet.colorado.edu), на якому розміщено понад 200 різного рівня моделей з фізики, хімії, біології, математики та інших природничих наук (є також мобільний додаток!). Цей сайт містить методичні рекомендації щодо використання кожної з моделей, доступних як для перегляду в режимі онлайн, так і для завантаження (що є перевагою для жителів тієї місцевості, де є проблеми з постійним доступом до мережі Інтернет). На сьогодні сайт нараховує близько 40 моделей українською мовою, кожна з яких представлена одним із трьох форматів: HTML5 (працює на будь-якому смартфоні чи планшеті незалежно від операційної системи), Flash (для перегляду таких моделей на пристроях, що працюють під управлінням ОС Android потрібно встановити відмінний від Google Chrome браузер або ж встановити сторонній додаток; на пристроях під керівництвом ОС iOS – браузер, відмінний від Safari) або Java (для пристроїв Android потрібно встановити спеціальний додаток з Play Market, наприклад, Emulate Java; на пристроях iOS цей формат підтримується стандартним браузером Safari). Зазначимо, що окрім інтерактивних моделей, на сайті є спільнота педагогів, які активно використовують цей Інтернет-ресурс та обмінюються власним досвідом, а також база наукових праць різними мовами, що являють собою дослідження ефективності використання моделювання для вивчення природничих наук.

2. Сайт «Віртуальна освітня лабораторія» (http://www.virtulab.net) містить інтерактивні моделі та віртуальні лабораторії з хімії, фізики, біології та екології. Представлений ресурс містить онлайнові віртуальні лабораторні роботи, згруповані за розділами: «Механічні явища», «Теплові явища», «Електрика», «Квантові явища», «Молекулярна фізика», «Оптика»; 3D моделі, а також розділ «Фізика в ілюстраціях». Всі моделі доступні виключно в режимі онлайн і користувачеві не надається можливість скачувати їх на свій пристрій.

Використання додатків, встановлених на мобільний пристрій – один із способів в будь-якому місці, не залежно від якості Інтернет-зв’язку, моделювати фізичні процеси та явища, і, як результат, підвищувати якість навчання фізики. Зазначимо, що україномовний сегмент мобільних додатків для вивчення фізики на сьогодні надзвичайно бідний, проте він активно розвивається.

3. Віртуальні симуляції - https://www.yenka.com/ з різних природничо-математичних предметів.

4. Глобальна шкільна лабораторія - https://globallab.org/ru/#.YR52po4zZqM


«Фізика в школі» (http://www.vascak.cz/physicsanimations.php?l=ua) – це і Інтернет-ресурс, і мобільний додаток, який можна встановити як на пристрої, що працюють під управлінням ОС Android, так і iOS, і який є джерелом величезної кількості інтерактивних моделей фізичних явищ і процесів. Перевагою ресурсу є можливість встановлення додатку на мобільні пристрої і використання його за умов відсутності Інтернету; він є безкоштовним; всі матеріали в мобільному додатку є згрупованими за розділами фізики та за темами, що значно полегшує роботу з ним.


5. https://melscience.com/RU-ru/chemistry/


6. Віртуальні лабораторії з фізики та хімії https://chmnu.edu.ua/nauka-onlajn-onlajn-laboratoriyi-z-himiyi-ta-fiziki/?fbclid=IwAR3241qAeHV01UVqzshZWeZhpkaeZjII-KuJ0BZ8hBLqC4LKDt4asKCiFeQ

Коментарі

Здоров'язбережувальна компетентність

Здоров'язбережувальна компетентність